Jak se pozná esence vhodná k použití v kuchyni?

Jak se pozná esence vhodná a bezpečná do jídla?

Není esence jako esence. I já jsem v tom dlouho tápala a dotazů, jak se pozná dostatečně kvalitní esence pro použití do potravin, mi přišlo povícero. Takže… jak poznáme kvalitní esenciální olej, který můžeme použít i v kuchyni?

Odpověď není vůbec jednoduchá. Sami nemáme možnost udělat rozbor produktu a neexistuje příliš indikátorů, na základě kterých bychom mohli sami nezávisle objektivně zhodnotit, jestli daná esence odpovídá standardu. Jsme tedy především odkázáni na výrobce, na informace, které nám dává k dispozici, a na vážnost, se kterou k esenciálním olejům přistupuje.

Určitě ale existuje řada vodítek, na základě kterých se můžeme rozhodnout, zda produktu budeme důvěřovat a zda budeme věřit, že k vnitřnímu užití ho lze bezpečně použít.

Základní informací pro nás je popisek produktu. Esenciální oleje označené jako produkty k vnitřnímu užití – ať už klasifikované jako doplněk stravy nebo jako potravinářské aroma – by měly splňovat všechna kritéria, která musí splňovat produkty potravinářských podniků určené ke konzumaci. V takovém případě víme, že výrobce skutečně k produktu přistupuje jako k potravině. Zodpovídá za bezpečnost jejího užití v souladu s přiloženými instrukcemi.

Často mívají produkty bio certifikáty. Značení produktů jako „bio“ je v Evropě legislativně ošetřeno, takže všechny esence s tímto značením by bio skutečně měly být a pro nás to znamená kvalitnější, čistší produkt. Nicméně to nemá nic společného s tím, zda produkt je, nebo není bezpečný ke konzumaci. Bio může být třeba i kosmetika, drogerie nebo textil.

Na obalu produktu bychom měli najít celou řadu dalších základních informací – údaje o rostlině, ze které esence pochází, včetně chemotypu. Chemotyp je zárukou biochemické čistoty. U jednoho druhu rostliny se můžeme setkat s řadou chemotypů, přičemž každý bude mít trošku odlišné  složení. Je to ale velmi důležitá skutečnost, která může rozhodnout o tom, zda bude esence bezpečná pro dané užití.

Množství produktu v balení a informace o původu by taky měly být samozřejmostí.

Na obalu nebo na lahvičce se pak musí objevit i doporučené datum spotřeby. Je orientační a nezohledňuje okamžik otevření produktu ani podmínky skladování. Naše esence musíme skladovat za správných podmínek – mimo zdroj tepla a z dosahu světla, dobře zavřené.

Přiložené instrukce nám taky dávají spoustu informací. Měly by indikovat doporučené dávkování, případně další informace k užití. U esenciálních olejů se rozšířilo velmi špatné doporučení, a to jejich kapání do vody k pití. To může být velmi nebezpečné. Seriózní výrobce/prodejce tohle doporučovat nesmí. Naopak, měl by upozornit na to, že esence se s vodou nesmísí a je třeba je před užitím vždy naředit – například rozmíchat v medu nebo potravině s obsahem tuku. A uvádět by měl i bezpečnostní upozornění, například omezení v případě těhotných či kojících žen a dětí.

Některé možná taky trošku překvapí, že kvalitní esence někdy nemají tak výrazné aroma. Nebývají tak štiplavé a pronikavé, jsou jemnější a pomaleji se rozvoňují. Zatím se mi nepodařilo zjistit, v čem ten rozdíl vězí, jestli se levné esence nečím alterují. A určitě tu nechci spekulovat o tom, co kdo s produkty provádí. Chci ale upozornit na to, že pokud esence nemá „na první přičichnutí“ tak výraznou vůni, neznamená to, že s ní je něco špatně.

Pro mě osobně je hodně důležitý i celkový přístup výrobce k problematice. Jeho ochota za produkt a jeho užití ručit. Když jsem vybírala značku, od které bych esence při vaření používala a které bych pak ráda nabízela, hodně jsem koukala na to, aby výrobce skutečně podporoval zodpovědné využití esencí. Aby rozuměl tomu, jak esence fungují, a neviděl v nich jen něco, co zrovna děsně letí. Proto jsem nakonec sáhla po těchto terpenických, kde vím, že za nimi stojí tým složený z lékařů, lékárníků a chemiků a dalších specialistů, kteří se věnují esencím (a nejen jim) na úrovni vědecké aromaterapie. Přeci jen tohle je poměrně nový obor a vyplatí se psolupracovat s někým, kdo se mu věnuje naplno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *