Jak esencemi ochutit pokrm?

Jakpoužívat esenciální oleje v kuchyni jako přírodní ochucovadla?

Esence, které prodáváme, jsou dvojího druhu. Najdete u nás esence se značením doplněk stravy a se značením potravinářské aroma. Obojí má však stejné použití a můžeme je použít při vaření a dodat jimi našim pokrmům chuť a vůni.

Esence jako taková dobrou chuť mít nemusí. Je vysoce koncentrovaná a samostatně bychom ji vůbec neměli testovat. Pokud bychom to však udělali, v mnoha případech by nám nechutnala. Esence samy o sobě mohou být i hořké či jinak nedobré. Tento efekt esence ztrácí naředěním, když ji smícháme s dostatečným množstvím základní suroviny. Což je důležité i z hlediska jejího bezpečného použití.

Často aby chuť esence vynikla, jídlo ještě trošku přisladíme. Já si třeba oblíbila pomerančovou esenci do ovesné kaše. A kaši připravuju dvojím způsobem – buď ji osladím medem a pak vmíchám esenci a nebo esenci smíchám s medem a touto směsí kaši poliju. Chuť a vůně pomeranče hezky vynikne.

Přírodní esence jsou na rozdíl od chemických aromat a ochucovadel jemnější. Těžko s nimi proto dosáhneme stejných výsledků – stejné silné chemické chuti. Každá esence má jiné složení a jinou sílu. A jsou taky mnohem komplexnější než umělá aromata. Průmysl navíc využívá všelijakých chemikálií a látek ke zvýraznění chuti. My však chuť zvýraznit do určité míry můžeme taky – tradičně za použití sladidla nebo naopak kyselé látky, třeba citronové šťávy, případně soli.

Musíme však počítat s tím, že s pomerančovou esencí nepřipravíme klasickou pomerančovou limonádu,  k tomu bychom potřebovali aromata syntetická (a v nemalém množství nejspíš).

Nakonec je ale potřeba taky říct, že i výrobci potravin sami esenciální oleje používají – to v tom lepším případě :).

Takže třeba pomerančový nebo anýzový esenciální olej jsme určitě všichni někdy ochutnali, teda aniž bychom o tom věděli. Skvělým příkladem je Coca Cola, která si střeží své esenciální tajemství. Údajně by měla obsahovat esenciální oleje citronu, pomeranče, vanilky, muškátového oříšku, skořice či koriandru.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *